Vaši zaposlenici žele znati da su cijenjeni dio vašeg tima. Igrajte aktivnu ulogu u njihovom profesionalnom razvoju kako biste pokazali da ste investirali u njihov uspjeh, a to će zauzvrat povećati lojalnost tvrtki. Promoviranje razvoja također će kontinuirano poboljšavati vašu radnu snagu, povećati sposobnost zaposlenika i privući nove.
Zaposlenici žele znati da se njihov doprinos cijeni. Uložite svjesni napor da specifično prepoznate njihove uspjehe i nagradite njihov trud. Nuditi nagrade i slaviti sve uspjehe može se činiti nevažnim, ali to će zasigurno dovesti do povećane lojalnosti.
Iako novac možda nije osnovni razlog visoke stope fluktuacije, isplatite svojim zaposlenicima pravednu plaću koja se povećava paralelno s njihovim profesionalnim razvojem. Time ćete osigurati da vaši zaposlenici ne počnu tražiti bolju ponudu drugdje.
Ovdje je važno napomenuti da uz tržišne uvjete koji određuju cijenu rada važno razmišljati i o pravilnoj distribuciji plaća kako je percipirana od strane zaposlenika.
Želite li dobiti uvid u prave razloge fluktuacije vaših zaposlenika? Provjerite kako vam u tome Improv3 može pomoći.
Usavršavanje vašeg selekcijskog postupka može biti teško. Međutim, vrijeme i trud koji su potrebni da se postupak unaprijedi će se itekako isplatiti, jer će te sa lakoćom moći ukloniti neodgovarajuće kandidate.
Prije oglašavanja za posao definirajte i precizirajte razine razvijenosti kompetencija koje uspješni kandidat mora posjedovati. Jasnim definiranjem uloge posla ciljate na prave ljude i brzo odbacujete nekvalificirane kandidate za zapošljavanje. U screening fazi provjerite ima li kandidat željene kompetencije, odnosno znanja, sposobnosti, vještine i osobine.
Uključite svoje kandidate u igranje uloga ili praktično testiranje kako biste procijenili njihovu sposobnost. Također, možete razumjeti više o njihovom misaonom procesu postavljanjem pitanja zamišljenih da shvatite kako će reagirati u različitim situacijama “na poslu”.
Da biste se osigurali da ćete zaposliti kvalitetnog kandidata jasno odredite očekivanja koja imate od zaposlenika kojeg ćete zaposliti na radnom mjestu.
Osigurajte da kandidat odgovara kulturi tvrtke. Koristite fazu intervjua da biste dublje ispitali ponašanje, vrijednosti i kompetencije kandidata i procijenili koliko dobro komuniciraju prilikom intevjua za posao. Krenite dalje od pitanja “da” ili “ne” (poznato kao “zatvorena pitanja”). Otvorena pitanja pomažu vam otkriti prave osjećaje vašeg kandidata za zapošljavanje.
Uključite menadžere i neposredne nadređene u finalnom krugu jer je važno da i oni dobiju zaposlenika s kojim se osjećaju zadovoljno i koji ima komplementarne osobine kojima upotpunjuje tim.
Pružanje odgovarajućih, dobro promišljenih povratnih informacija glavni je doprinos osiguravanju uspjeha. Povratne informacije pomažu zaposleniku da razmišlja o svom učinku, osvijesti područja za poboljšanje i razvija svoje kompetencije. Preskakanje mogućnosti pružanja povratnih informacija ometa rast organizacije i može dovesti do toga da se zaposlenici okrenu drugdje. Slušajte svoje zaposlenike. Provedite mjerenje angažiranosti i analizirajte mogućnosti za poboljšanja organizacije iznutra.
Ravnoteža je važna. Ako su vaši zaposlenici premoreni i pretrpani poslom, bit će nezadovoljni. Potaknite sve svoje zaposlenike na punu pauzu za ručak i osigurajte da im je radno opterećenje dovoljno upravljivo da nisu prisiljeni da ostanu na poslu do kasno ili započnu ekstremno rano. Povremeni poslovni izleti i druženje izvan posla važni su za promicanje pozitivnosti i dobrog radnog okruženja među kolegama.
Najbolje strategije za smanjenje stope fluktuacije nastavno na njihove uzroke možete preuzeti i u PDF formatu na sljedećem linku:
___
Želite li dobiti uvid u prave razloge fluktuacije vaših zaposlenika? Provjerite kako vam u tome Improv3 može pomoći.