S početkom pandemije, svjedočili smo kako je većina organizacija i zaposlenika mobilizirala energiju i odlučnost da bi brzo i iznenađujuće dobro odgovorili na izvanredne izazove. Vidjeli smo kako su ljudi na svim razinama naših organizacija iskoračili iz svojih uobičajenih uloga i načina rada, fokusirajući se na najkritičnija pitanja, udružuju se i herojski i nesebično reagiraju da bi podržali kolege, korisnike i širu zajednicu. U početku je također i rad od kuće bio novost, no mnogi su bili su pozitivno iznenađeni kako i u virtualnom/ udaljenom načinu rada mogu efikasno raditi svoj posao.
Ali gotovo godinu dana kasnije, bez jasnog kraja pandemije, navala adrenalina je nestala. Pokušavamo sprintati kroz ono što je postalo maraton – definitivno neodrživ tempo. Vjerujem da se većina nas i prije ove nove situacije uzrokovane pandemijom „borila“ s prioritizacijom zadataka i aktivnosti, no tu borbu je dodatno pojačala kriza izazvana COVID-19 virusom. Sada je vrijeme da se konačno pozabavimo radnim opterećenjem i stvorimo održivije radno okruženje usredotočujući se na posao koji je najvažniji. Tri ključna pristupa mogu nam pomoći da preispitamo svoj rad i (postpandemijsku) organizaciju:
Odmaknite se od izjava misije i vizije koji „sjede“ na web-u i na plakatima tvrtke, te ih pretvorite u operativni alat definirajući ih na način da mogu svima poslužiti kao kompas koji nas drži ispravno usmjerene u zajedničkom nastojanju postizanja ključnih ciljeva. Pretvorite ih u tzv. zvijezdu Sjevernjaču vaše kompanije.
Organizacije mogu živjeti svoju svrhu samo ako je svi razumiju i dijele. Kad je svima jasno ne samo što organizacija radi, već i zašto to čini, lakše je odrediti prioritete, utvrditi koji se posao može odgoditi, koji se sastanci mogu preskočiti i za koje je odluke „dovoljno dobro“ upravo ono što nam treba. Usklađivanje organizacije sa strateškim planom i vizijom pružiti će inspiraciju i dati poslu viši smisao, a istodobno će pomoći u delegiranju i osnaživanju timova i pojedinaca, bržem odlučivanju, kvalitetnijem određivanju (strateških i svakodnevnih) prioriteta i uklanjanju manje važnih stvari s „dnevnog reda“.
Pružajte zaposlenicima fleksibilnost koju žele i promjenom operativnih modela uz podršku odgovarajuće tehnologije i podatkovnih platformi.
Rad na daljinu naglasio je važnost povjerenja i transparentnosti te potrebu za osnaživanjem svih zaposlenika informacijama koje su relevantne za njihov posao i karijeru. Fokus lidera na strateške ciljeve i smjer organizacije trebao bi se proširiti na „prevođenje“ strategije u jasno definirane ciljeve, odgovornosti i očekivane rezultate. Kada cijela organizacija razumije strategiju i kompanijske ciljeve imamo temelj za kvalitetno postavljanje ciljeva timova i pojedinaca. Time pokrećemo koordinirani ciklus djelovanja, upravljanje učinkom temeljeno na ishodima (rezultatima) rada i osjećaj zajedničkog postignuća u cijeloj organizaciji.
Pomoću odgovarajuće tehnologije i podatkovnih platformi možemo eliminirati komunikacijske „silose“ i osigurati da svi u organizaciji imaju jasnu informaciju o tome što je važno postići, te tako svima pomoći da se fokusiraju: zaustave se, uspore, ispravno prioritiziraju svoje aktivnosti i neometano odrade posao i postignu izvanredne rezultate.
Postanite agilniji, stvarajte jednostavnije organizacijske strukture s manje „slojeva“ i postavljajte najbolje talente u ključne uloge kako bi donosili bolje i brže odluke na svakoj razini u organizaciji.
Tvrtke koje su agilnije, imaju ravniju strukturu, brže donose odluke i postavljaju ključne talente u odgovarajuće uloge uspješno izlaze iz krize uzrokovane COVID-19 virusom. Ne radi se o tome da li ste „Agile“ ili „Waterfall“, već o tome da uklonite organizacijske i informacijske silose, te postanete prilagodljivi promjenjivim potrebama tržišta i kupaca, uz posvećenost kontinuiranom usavršavanju i učenju.
Agilan način rada i upravljanje međuovisnostima među timovima kako bi se korisnicima pružila vrijednost, zahtijeva promjenu načina razmišljanja. Na temeljnoj razini, agilna transformacija je transformacija organizacijske kulture koja se temelji na osnaživanju timova i pojedinaca pojednostavljivanjem načina donošenja odluka, spuštajući odgovornost za donošenje odluka i postizanje rezultata na timove.
Koliko je jaka vaša organizacijske kultura i podržava li vaše strateške ciljeve? Razumijevanje koliko je organizacijska kultura koherentna u cijeloj organizaciji i u skladu s strategijom nam omogućava da donesemo informirane odluke o potrebnim promjenama – od promjena stilova vođenja, organizacijske strukture, procesa i politika, te načina rada i donošenja odluka.
Da biste shvatili kako ova tri pristupa mogu izgledati u vašoj organizaciju, obratite se svojim zaposlenicima, saslušajte ih i uključite u kreiranje organizacije koju pokreće vizija i koja će uspješna izići iz COVID-19 krize
Mihaela Smadilo, Leadership Consultant and Coach at ACT